המדריך המהיר לעיצוב המשרד

המדריך המהיר לעיצוב המשרד

מבקשים לעצב את המשרד? שלבו בין תכנון, ארגונומיה מוצלחת, מידת אינטימיות נכונה חמימות ואווירה נעימה, והרי לכם משרד שטוב ומפרה לעבוד בו. נשמע מסובך? לפניכם המדריך המהיר לסלילת הדרך.
יסודי ושיטתי
השאיפה היא לקחת את כל חלקי הפאזל שירכיבו את המשרד שלכם, לסדרם זה לצד ובתוך זה כך שישתלבו באופן הרמוני ותואם. לשם כך, "פרקו" את המשרד לפי צרכים ומרכיבים: רהיטים כשולחנות, כיסאות, ארונות אחסון, עמדת קבלה וספות אירוח, אביזרים הכרחיים כמחשבים, טלפונים, קלסרים, פריטים נוספים כגופי תאורה, חפצי נוי ואלמנטים אישיים, נתונים בסיסיים כגודל וכיוון החלונות, כמות הדלתות, צבע הקירות וחומר הרצפה, צרכים כיצירת מרחב עבודה משותף לצד מרחב פרטי, אזור ישיבות, מטבחון ועוד. חברו בין כל אלו, שנו, הפחיתו, החליפו והוסיפו מרכיבים לפי הצורך, עד להשלמת הפאזל, בלי שתהיה אף חתיכה חסרה... עריכת רשימה מסודרת, טבלה ואיור גרפי עוזרים ומוכחים כיעילים.
הסוד טמון בסדר
פתרונות אחסון חכמים מאפשרים עבודה מאורגנת, חוסכים זמן, מותירים למחשבה מרחב נוח להתפשטות, כר נוח לרעיונות חדשים ורעננים. כאוס של ניירות ובלגאן אינם תורמים כהוא זה לקידום יומיומי. ארגון של סביבת עבודה שמזמינה לסדר הוא אפשרי, בעזרת יצירת פתרונות אחסון המותאמים לצרכים ומהווים חלק ממערך ריהוט משרדי שלם, לצד תוספות אבזור זמינות. התהליך מתחיל בזיהוי צרכי אחסון פרטניים ומיונם, ועל פיהם התאמת מדפים פתוחים, ארונות סגורים, מגירות נשלפות, מיכלי אחסון שקופים, סלסילות קלועות בעלי אופי טבעי וארגזי אחסון צדיים על גלגלים (עבור פריטים שאינם בשימוש יומיומי).
הלב טמון בלובי
מרחב הכניסה למשרד, הלובי הקלאסי, עובר בשנים האחרונות עדכון והוא מן המקומות המושקעים ביותר. זהו אכן כרטיס הביקור של המשרד, מקום שמקבל את פני הבאים, ולכן צריך להיות מרשים. על מנת לקבל את התוצאה הטובה ביותר, רצוי לשלב בלובי רהיטים ייחודיים ש"לוכדים" את המבט ומעניקים לסביבה אופי אישי, דוגמת כורסאות פיסוליות וגופי תאורה בעלי נוכחות רבה. ספות נוחות שמאפשרות ישיבה וקיום שיחה מתאימות ללובי עדכני, וכן דלפק קבלה נגיש שמאפשר תקשורת עניינית משני צדדיו. אלמנטים סגנוניים שתורמים אווירה הם יעילים, ומאפשרים לקבע תדמית מבוקשת, למשל – החושקים בעדכניות ישלבו הקרנת וידאו-ארט בלופ על אחד מקירות הלובי, נושא שפשוט לפתוח איתו בשיחה מקדימה עם הלקוח הבא.
ישיבה נכונה
כיסא משרדי נוח הוא כבר איננו בבחינת מותרות, שכן ברור לכל כי ישיבה ארגונומית, כזו שעונה על כללי הנדסת אנוש, היא הכרחית לבריאות העובדים. חשוב שכיסא המשרד יאפשר התאמה אישית ליושב עליו ויעניק תמיכה ומענה לשינויי הגוף והפעילות המתרחשת במהלך יום העבודה, למשל, בעת עבודה על מחשב, שיחה עם אנשים או מנוחה והרפיה. כיסאות עבודה עכשוויים מגיעים במידות שונות על מנת להתאים לגודל היושב, וכן רצוי שיהיו מאובזרים בגלגלים, עם משענות גב וידיים מתכווננות, ועם גובה מושב משתנה.
שלום מסביב לשולחן
עבודה משרדית נעשית על פי רוב ליד שולחן, וכמעט תמיד זהו שולחן אישי, שמהווה עוגן פרטי לכל עובד. זהו רהיט שכמעט ולא זז, עליו מניח כל עובד את חפציו האישיים, וסביבו מתנהלת שגרת היום. שולחן משרדי מעודכן למנהל או לעובד מן המניין מצריך היערכות מורכבת יותר מזו של שולחן מסורתי, בשל הצורך בהתאמה לאבזרים טכנולוגיים כמחשב ומערכות טלפוניה. חורים להעברת כבלים הם מן הצרכים הנדרשים מכל שולחן עדכני. אחסון נגיש ומספר מגירות צמודות לשולחן יהיו יעילים, וחשובה גם התאמה אסתטית מבחינת בחירת החומרים ושילובם עם סביבת המשרד. שולחן בצורת האות "ריש" הוא פרקטי ויעיל, אולם צורך שטח רב יותר משולחן מלבני, ושולחן אובלי הוא נעים אולם זללן שטח רציני.


יוצאים לאור
אור טבעי שמגיע מחלונות הפעורים בקירו ובתקרה, ואיננו מסנוור, הוא ברכה לכל עובד, וכדאי לנסות ולשבו עד כמה שניתן. עם זאת, חשוב להתייחס לאור המלאכותי, שתורם אף הוא ליעילות יומיומית. חשוב שצבע האור יהיה טבעי ולא לבן, קר ומנוכר (פלורוסנט מסורתי), וכן חשוב להתייחס לכל עובד ולכל עמדה בהתאמת האור. שלבו תאורה כללית שמעניקה רקע בהיר לכל סביבת העבודה, לצד תאורה ממוקדת ומכוונת שמאפשרת אור אישי קרוב ויעיל. גם תאורת אווירה, שמגיעה מאזורים צדיים ומפיצה אור על פסל או עציץ, תורמת משלה – ביצירת תחושה נוחה.


נקודות של צבע
משרד איננו אומר בהכרח "צבעים משרדיים", הווה אומר אפור, אפור, עוד אפור וקצת בז' לקינוח. שלבו צבעים נועזים, שמחים ועליזים, בהם טורקיז מאיר עיניים, פוקסיה אופטימי ובורדו אלגנטי. אלו אינם צריכים להיות אינטנסיביים מבחינת הביטוי שלהם בשטח, אולם בהחלט כדאי שיופיעו בנגיעות ובאזורים נבחרים, כך שיעניקו תחושת חיים עדכנית. לדוגמא, על ריפוד כיסא משרדי, במסגרות תמונות, בכדי עציצים ואפילו בכלי ההגשה.

img
האתר נבנה ע"י תורוויז   בניית אתרים       עוצב ע"י קבוצת הארץ